Szkoła wobec wymagań państwa − poradniki Drukuj Email
czwartek, 16 kwietnia 2015
Szkoła wobec wymagań państwa − poradniki.

Szkoła wobec wymagań państwa: poradniki

Zachęcamy do zapoznania się z wizją współczesnej szkoły zawartą w wymaganiach postawionych przez państwo szkołom i placówkom oświatowym. Szkoły otrzymują informacje o poziomie spełniania tych wymagań w wyniku ewaluacji zewnętrznej prowadzonej przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny (najczęściej są to właściwi kuratorzy oświaty). Rezultatem każdej ewaluacji zewnętrznej jest raport przekazywany szkole (placówce) i organowi prowadzącemu oraz publikowany na stronie internetowej npseo.pl.

Dzięki ewaluacji – nowej formie nadzoru pedagogicznego:
  • rodzice mają wpływ na wyznaczanie kierunków rozwoju szkoły/placówki, realny wpływ na ocenę jej pracy oraz łatwiejszy dostęp do informacji o szkole. Nie tylko tej, do której uczęszcza ich dziecko, ale także o tej, do której chcą swoje dziecko posłać.
  • dyrektorzy i nauczyciele poznają silne strony działalności swojej szkoły, ale również obszary wymagające uwagi i pracy
  • organy prowadzące uzyskują w raportach dostęp do rzetelnie zebranych i przeanalizowanych danych z możliwością wykorzystywania ich do kreowania lokalnej polityki oświatowej.
Z myślą o tych właśnie trzech grupach uczestników ewaluacji powstały specjalne poradniki o wymaganiach państwa stawianych szkołom.

Zapraszamy do lektury.

Zaktualizowano: czwartek, 16 kwietnia 2015