Pamięć – świadomość – odpowiedzialność Drukuj Email
piątek, 17 kwietnia 2015
Pamięć – świadomość – odpowiedzialność .

72. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

W najbliższą niedzielę 19 kwietnia po raz 72. wspominamy rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W polskich szkołach dzień ten jest stałą datą obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Warto przypomnieć, że tradycja obchodów Dni Pamięci o Holokauście sięga roku 2000, kiedy rządy 46 państw podpisały Deklarację Sztokholmską – dokument stwierdzający, że „Holokaust (Shoah) w sposób fundamentalny podważył zasady, na których oparta jest cywilizacja. Bezprecedensowy mechanizm Holokaustu będzie zawsze niósł uniwersalne przesłanie. […] Czujemy się zobowiązani upamiętnić ofiary Holokaustu, jak też oddać cześć tym, którzy się Holokaustowi sprzeciwili. Będziemy popierać odpowiednie formy upamiętnienia Holokaustu, łącznie z wprowadzeniem Dnia Pamięci o Holokauście w naszych krajach”.

W październiku 2000 r. w Krakowie w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ministrowie edukacji państw członkowskich Rady Europy przyjęli deklarację, w której zobowiązali się do wprowadzenia do szkół Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.  Wybór dnia pozostawiono do decyzji państw członkowskich, zalecając jednocześnie, by wybrana data obchodów nawiązywała do wydarzeń historycznych danego państwa. Niektóre państwa − jak Niemcy, Francja, Szwecja i Czechy zdecydowały, że Dniem Pamięci będzie 27 stycznia, by symbolicznie podkreślić rocznicę wyswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Inne kraje wybrały daty upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce na ich własnych terytoriach: Węgry − datę 16 kwietnia − utworzenie pierwszego żydowskiego getta, Litwa – datę 23 września, jako rocznicę wymordowania litewskich Żydów. W Polsce wybrano dzień 19 kwietnia – datę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego oraz Symchy Ratajzera-Rotema – uczestnika Powstania w Getcie i Powstania Warszawskiego, odbędą się w niedzielę (19 kwietnia) o godz. 12.00.

Oprac.: Agnieszka Brodowska
Zaktualizowano: czwartek, 30 kwietnia 2015